Qingji ne enderr

Kam pare ne enderr nje njeri qe dua sikur ai me shikonte pa mi hequr syte por pjesen tjeter te endrres nuk e mbaj mend ju lutem a mund te ma shpjegoni. Kam pa ne ender te dashiren time sikur ishte shtatzan Qe 2 muajsh dhe qe ishte takuakuar me shoqen time Dhe qe i kishte then kjo shoqja qe mos te me thot mua Po mbajeni si femij.

Doja qe ta shifje tani me thot Cfare shpjegimi mund te me jepni. Edhe 1 tjeter tuj shku nqiell u hap qielli edhe u shfaq 1 sy i madh edhe me buzqeshke edhe un i buzqesha edhe thash lahelahe in allah aty n. Tjetra tuj shku perpjet fryke 1 er e madhe edhe mqoj perpjet nqiell edhe e shikojsha prej naltit prrej qiellit e shikojsha token e rrumbullakt edhe rrisha atje nalt tuj than lahe lahe in allah…. Tjetra tash un jam kan nshpatullat e 1 njeriu edhe me shetitke neper tok edhe kur e lshova un kamen teme ntok ai vrapoj edhe ma kapi kamen edhe mqiti prap nshpin edhe n.

Tjetra jom kan tuj hec rruges edhe u dridh toka edhe fluturojsha 1 meter mbi tok e mbajke fryma edhe un u kapa peer do hekra edhe aty afer mu qel 1 grop e thellt edhe un rash aty ngrop edhe tuj shku te posht me erdh 1 za mtha a don me ju lut diqka zotit un veq thash allahu ekber ….

Edhe 1 tjeter jam kan un me familje edhe erdh 1 frym furtun e madhe edhe mqoj perpjet edhe baba im bertiti o zot fal tkoft edhe un tuj shku perpjet kur aty bertitsha lahe lahe in allah ….

Tjetra fluturojsha neper qiell permi deti kejt ishujt i shisha me sy gjallesat fluturuse etj etj edhe un fluturojsha si shqiponje neper qiell …. Kto jan andrrat q e i kam pa un …. E tash pres pergjigje prej teje i nderum. Une duke fjetur ezani ne vesh sikur dilush te thirr live Edhe tjetra kam qen ma e vogel afer 16 vjet dhe kam pa xhamieb Dhe nje njeri aty mbremda i bukur dhe tha se une jam muhamedi dhe nuk shkoj fjat mbaroj endrra. Dhe njeher kam par nje enderr duke vdekur dhe kam bertitur Allaaaaaah me ze te lart live.

Kamm par ne enderr qee ishaa kann te dajtt e ishh kann natt edhe unee qysh keshh ulen ne tokk daja jemm muu perkul muu edhe une i thash dajes temm psee moree pomm perkulesh muu veqq ALLAHIT duhett miuu perkul aii nuk um thojke asgjee edhe tanii ni gruu thojkee poo du me dekk veqq pe fali namalin edhe po dess edhe te e fal ajoo edhe ajoo ju perkul dajess temm edhe u dridhkee edh ja kapkee kembet dajes temm a mundd te ma shpjegoni kete enderr qee kamm paar.

Nuk shpjegojme endrra ketu! MOS na dergoni endrrat tuaja sepse nuk eshte vend per te shpjeguar endrrat ne internet! Sidomos endrrat e keqija te cilat fetarisht nuk duhet tja tregoni cdo lloj personi. Prsh desha te jua tregoj edhe nje here se me lart eshte treguar se enderra nuk duhet te interpretohet por te mbahet fshehtesi. Un kam par ne enderr nje kurban duke zbritur nga qielli ju lutem kush ka munsi me ma shpjegu ket enderr sepse jam shum kurreshtare ju faleminderit. Kam par ne enderr sikur po lahesha ne det me gjyshin dhe po bisedonim.

Ju lutem cfar do te thot kjo enderr. A ka mundsi tme tregoni per nje enderr qe kam par mbremenje shoqen time sikur kishte filluar te mbulohet me shami, dhe erdh tek un. Ju kisha lutur per nji pergjigje sepse jam ne merak te madh. Home Artikuj Shtypi i dites Kembimit Moti. Fatkeqesite ne kendveshtrimin Islam. Perse nuk falesh? Mos kqyr shum filma se zarar po tBojkan!!Kjo e fudit eshte e sigurte. Ju nuk jeni te detyruar te mahniteni L, u desh te kalojne kaq vite qe te mesoj te verteten e poezive te Pushkinit.

Nuk mund te prisje qe te ikja nga kjo bote me iluzionin se ndonje varg eshte shkruar per mua? A, a mos eshte e nevojeshme te perseris qe jeta eshte e ashper? Ne te vertete kete une e kam mesuar pak si vone, me sakte ate dite kur edhe une zbulova se ato vargjet qe i ruaja aq thelle ne kujtese e me aq xhelozi, ne fakt i perkisnin penes se … Anna Akhmatoves O Zot!

Por ndihem shume njelloj ne raport me permbajtjen pas te dyjave. Une shoh dy subjekte pak te ndryshem per nga menyrat e perqasjes dhe formesimet e ndjeshmerive, qe i nenshtrohen te njejtit perjetim me te njejten analize logjike.

Pra, jane keto, dy subjektet e poezive, shto edhe dy autoret e perkthimeve, shto edhe Poen, me shto edhe mua, dhe shto edhe veten tende. Nje galeri e pafund tekstuale qe mrekullisht komunikojme duke qene te gjithe pak te ndryshem. Ajo qe admiroj aq shume nga Salinger eshte insistimi i tij te jete i panjohur, dhe ajo qe qe admiroj aq shume nga Poe eshte sesa shume ndjenje ka ne cdo fjale te tij.

Duket sikur vuajtja e tij feminore eshte koncetruar ne mentalitetin e tij per femren dhe dashurine si shprese ndaj cdo mengjesi. Gjithcka qe i mungoi ne vogeli mundohet ta plotesoje me te gjitha kushtet ne shkrimet e tij, ku pershkrohet kaq shume vuajtje, revolte, padrejtesi ndaj fatit qe mbyt cdo mendim. Poe e ka te veshtire te beje kompromis me fatin dhe prandaj vuan deri ne fund.

Por Poe ka dobesite e veta si te gjithe, dhe i mbyt vuajtjet ne konjak. A e gjykoj dot? Si do mundesha! Poe eshte kaq pesimist deri ne dhimbje, eshte kaq i erret deri ne lodhje, eshte kaq terheqes deri ne pagjumsi, eshte kaq i paharrueshem deri ne rilexim. Eshte si nje muzike qe e degjon dhe te duhet shume, shume kohe per ta kuptuar. E kam njohur relativisht vone Poe-n, por jam mahnitur njesoj prej tij, sikur te isha adoleshent.

Sa perkthim i bukur! Une mendoj qe Poe duhet te lexohet kur jemi ne periudhe te gjate pushimi ose teper te dashuruar per ta kuptuar me mire sepse vetem ashtu mund ti japim kohen e duhur per ta kuptuar. Por sidoqofte a nuk jemi me fat qe e kemi Poe-n?

Ne fakt duhet te pyesja Lyss-in. Nuk e pashe autorin e perkthimit. Then—in my childhood, in the dawn Of a most stormy life—was drawn From every depth of good and ill The mystery which binds me still: From the torrent, or the fountain, From the red cliff of the mountain, From the sun that round me rolled In its autumn tint of gold, From the lightning in the sky As it passed me flying by, From the thunder and the storm, And the cloud that took the form When the rest of Heaven was blue Of a demon in my view.

Ja pra ku dola atje ku desha. Keto dite kisha ne duar nje liber me poezi te tij. Nuk ka komente L, u desh te kalojne kaq vite qe te mesoj te verteten e poezive te Pushkinit.Crackdown 3 achievements Madden 20 tips franchise. Automotive wiring diagram software free View netflix history on iphone.

Niacin for ocd. If the street is merely a path to the great outdoors, dual sport tires look more like straight-up dirt bike tires. But if a rider uses their dirt bike for commuting purposes, the tires look like regular motorcycle tires.

Sportier looking tires handle the road well and manage along dirt and gravel roads but can't be used for all-out racing in dirt. Shotgun name generator. The shaking is so bad you have to hold onto the steering wheel tightly. It feels and looks like I have a front tire loose, but we checked, and they aren't loose. However, when I'm driving, the car shakes like I'm driving on a flat tire.

Please help! What could it be? In the wheel well, it is possible for part of the undercarriage to come loose and rub the tire. Suspension parts that are in need of replacement also cause friction at times.

Ëndërr – Episodi 29

Problems within the power steering unit cause even louder noises, but they often do not happen until you turn the wheel as far as you can in one direction. Bumpy rides can be either due to the tire alignment, air pressure, or even the tires being inappropriately secured. Far too often, someone will change a tire and not realize the tire is not set against the back disk firmly. Kinda like running a car tire on the front and back. Then when you put new tires on both front and back your handling will be sharp and quick again.

While it may feel like an extra purchase, buying winter tires can save you money in the long run. With proper use and maintenance, winter tires can last multiple winters and allow you to preserve the life of your summer or all-season tires. Since I had this car I only replaced those plus a water pump.

I have a vacuum leak and keep getting a p code which I know what it is. Also once I got a code that mentioned something about the torque converter when I red lined it once. This noise flat tire thump happens alot mainly when I'm slightly accelerating above 10mph.

Most cars have a spare tire in the trunk or mounted on the back. It likely even has a small jack and tire iron. If you know how, changing a flat tire yourself is generally quick and easy, as long as you can do so safely. I have a Honda CRV with about 85k miles. I had new tires put on, rotated front to back, and balanced. Also had new front brakes The symptoms were much like you just stated, a rhythmic bumping as you drive. Helpful, trusted answers from doctors: Dr.

See a pain management or orofacial pain specialist for comprehensive evaluation. Once I get it on the dirt, though, it's a completely different animal. The tread on those tires is really not made for street and produces a lot of drag. If it's still feeling that way, it's time to start looking at it closely. Your best defense is checking tire pressures often with a quality digital gauge- htt This bending will send vibrations through the entire bike and is almostTa ruaj informacionin?

I'm like a bottle of wine I keep getting better with age!!!! Tave kosi Fergese Byrek Petanik ne nga Korca keshtu i themi nuk e di si e perdorni ju andej Pispilik mmmmmm ky eshte shume i mire,nuk e di a e njihni te tjerat kur te me kujtohen Sigurisht qe po. Te pakten te restoranti im mund te vish kur te duash. Me thuaj ndonje ushqim qe beni ju andej dhe ne nuk e kemi.

Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on Pasiqe Lexo Profilin Lexo Postimet. Nuk quhet pispilik, po pispilite. Eshte nje tave me spinaq, miell misri e djathe. Mund te futet nje cike qepe, sipas shijeve. Ne cobenet Tiranes e bejne sepse vijne nga fshatrat e Pogradecit, kurse tiransit myslymane nuk e njohin dhe preferojne fergesen, lol.

Ne rradhe te pare Cufo varet se cfare restoranti do te hapesh. Me kete dua te them se po te hapesh nje restorant me byrek me mish ose kos o ku ta di une athere ky do jete nje restorant me nje menu jo shume te pasur. Do thoja qe do ishte ide e mire po te ishte me shume e tipit Take away. Megjithate nje restorant sic thua ti une kam qef ta hap ne Tirane ne te ardhmen por qe te jet tipik tradicional Shqiptar dhe brenda te kete orendi artistike nga te gjitha krahinat e vendit dhe me kryesoren Live music me kenge folklorike.

Ne menu do te fusja Fergese Tirane Tave elbasani Tave peshku Shkodre Koranin e Pogradecit Te gjithe llojet e byrekve sigurisht kuptohet te servirura bukur ne pjate Dhe shume te tjera qe nuk me vijne ne mend tani Kurse per embelsira do thoja Kabunin behet me oriz, sheqer dhe rrush te thate.

Sheqer Paret Ashure Sytljash Eshte thjesht idea qe kemi ne koke ne shqipetaret, qe guzhinen tone e kemi vetem per gatim ne shtepi e ndersa vendosim te dalim restoranteve ,guzhina duhet te jete e huaj. Them se vetem pak organizim e improvizim e guzhina jone,e qe duhet te shtoj se eshte shume prane asaj turke e greke,mund te jete shume e favorshme per nje busines te mire si ne usa ashtu edhe ne europe.

Ne ne Shqiperi te pakten, nuk e kemi pasur tradite ne kohen e Dulles restorantllikun. Delikatesa e gatimit shqiptar mbetej si perkushtueshmeri e amvisave tona te pakrahasueshme ne bote, e vitet e fundit edhe te disa amviseve te mire,sidomos ata qe ishin te inkuadruar ne forcat e armatosura e qe grate i punonin neper institucione te ''rendesishme'' shteterore.

Kujdes! Nëse shihni këto simbole në ëndërr mos i neglizhoni!

Per te qene me konkret,kush nga ju do te ankohej nga nje BUFFET ne te cilin mund te gjenit ne nje sektor te vencante te Starter've:- - Sallate me domate,qepe te grira holle,speca te ngjyrave te ndryshme te grira holle po ashtu,ullinj,djathe te bardhe te prere ne forma kubike te vogla,kastraveca,feta limoni edhe e gjithe kjo ne vaj ulliri, kripe e biber te zi.

Ka edhe starter te tjere plot,qe me shume jane specialitete te krahinave te ndryshme ne Shqiperi,Kosove,Mal te zi e Maqedoni. Prane Starteve qe do te shkonin shume me aperitive te ndryshem por me se shumti do te shkonin me Vere te Kuqe, te Bardhe, Raki e Vodka,Birre etj do te gjendeshin gjellerat kryesore. Ik se u lodha tani. Kam hap edhe nje shishe Rakije qe me erdhi nga Tirona para ca ditesh, e do ta ekzekutoj me ca Jumbo Sausages te pjekura ne furre,pak djath te bardhe e nje kokerr qepe.

Per pjesen e dyte te menuse shqiptare do ju shkruaj me vone. Ishalla nuk jam bo llull fare. Ne Jarovesh ne po vemi,kush nuk beson borxh nuk ja kemi.You can request verification for native languages by completing a simple application that takes only a couple of minutes. Review native language verification applications submitted by your peers.

Reviewing applications can be fun and only takes a few minutes.

qingji ne enderr

Perla shqiptare. Track this topic.

Qengji Vogël - Këngë për fëmijë

Off topic: Perla shqiptare. See more.

“Kam një ëndërr: Të vdes duke shkruar”

Subject: Comment: The contents of this post will automatically be included in the ticket generated. Please add any additional comments or explanation optional. Kur kriste pushka si me shkrep moti, Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

Nuk, nuk!

qingji ne enderr

Most Recent Posts. Technical forums. Non-English forums. Country-specific forums.

Minutë pas minute

Forums about ProZ. Forum rules. Help and orientation. Or create a new account. You have native languages that can be verified You can request verification for native languages by completing a simple application that takes only a couple of minutes.

View applications. Close and don't show again Close. Close search. Term search Jobs Translators Clients Forums. Forums All of ProZ. Apr 17, The contents of this post will automatically be included in the ticket generated. Apr 18, Apr 19, Apr 20, Ta ruaj informacionin?

Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3. Tema: Martin Luter King: Une kam nje enderr. Martin Luter King: Une kam nje enderr Me falni qe po e sjell ne anglisht Fivescore years ago, a great American, in whose symbolic shadow we stand, signed the Emancipation Proclamation. This momentous decree came as a great beacon of light of hope to millions of Negro slaves who had been seared in the flames of withering injustice. It came as a joyous daybreak to end the long night of captivity.

But one hundred years later, we must face the tragic fact that the Negro still is not free. One hundred years later, the life of the Negro is still sadly crippled by the manacles of segregation and the chains of discrimination. One hundred years later, the Negro lives on a lonely island of poverty in the midst of a vast ocean of material prosperity.

qingji ne enderr

One hundred years later, the Negro is still languished in the corners of American society and finds himself an exile in his own land. So we have come here today to dramatize an appalling condition. In a sense we have come to our nation's Capitol to cash a check. When the architects of our republic wrote the magnificent words of the Constitution and the Declaration of Independence, they were signing a promissory note to which every American was to fall heir. This note was the promise that all men would be guaranteed the unalienable rights of life, liberty, and the pursuit of happiness.

It is obvious today that America has defaulted on this promissory note insofar as her citizens of color are concerned. Instead of honoring this sacred obligation, America has given the Negro people a bad check; a check which has come back marked "insufficient funds. We refuse to believe that there are insufficient funds in the great vaults of opportunity of this nation. So we have come to cash this check, a check that will give us upon demand the riches of freedom and the security of justice.

qingji ne enderr

We have also come to this hallowed spot to remind America of the fierce urgency of now. This is no time to engage in the luxury of cooling off or to take the tranquilizing drug of gradualism. Now is the time to make real the promises of democracy. Now is the time to rise from the dark and desolate valley of segregation to the sunlit path of racial justice. Now is the time to open the doors of opportunity to all God's children. Now is the time to lift our nation from the quicksands of racial injustice to the solid rock of brotherhood.

It would be fatal for the nation to overlook the urgency of the moment and to underestimate the determination of the Negro.Adjust the exposure till the part of the curve representing the white background is touching the right edge without going over.

Zoom InCameras typically have an optical zoom and a digital zoom. If you have an optical zoom, try zooming in as far as you can without going digital zoom. A longer zoom will remove distortion caused by a wide angle lens. Setting up your product is one of those things that seems simple, but can take time to position correctly. Many times there are lots of tiny movements needed to get everything lining up perfectly.

This simple white card is the single most important light modifier we have in our studio and we use it with everything. The light will bounce off the card and fill in all the shadows. How you position this card is matter of taste, so try it at different angles to the product.

Experiment with different ways of making your image better and over time your skills will naturally improve. Upload your images onto your computer to get a better idea of how they look. The back of your camera is never very accurate. I suggest using Adobe Lightroom to organize all your images, and it can be used to do almost all of your editing except very advanced processes.

If you photographed your product correctly, the product should be exposed properly and your background a light grey. It should look something like the un-retouched image above, and comparing it to retouched version shows you how important this step of the process actually is.

The retouching tasks associated with on-white photography, for someone without a lot of training, can be tricky, and tend to be the weak link for most people trying to photograph products themselves. Their amazing software allows you to upload and manage your retouching from start to finish.

You have no idea how many websites I see where the image is the wrong size. When this happens the image becomes skewed and stretched, ruining all the work you put into the image. With Shopify, completed images will be ready to load directly into your store, thanks to some handy software that prepares and resizes the images automatically for you.

Some other CMS platforms, like Wordpress, also have this capability. Images, particularly jpegs, do not enlarge well, so you want your final image to start as large as your camera will shoot it. If your camera shoots a 4416 x 3312 pixels size image than this means that you can shrink this image by cropping or down-resizing (shrinking it proportionally) to a smaller size.

The not so technical industry term is down-rezing referring to lowering the resolution. To find your image size, right click on the image on your website to inspect the image. Chances are your images will need to be cropped to fit the exact dimensions required by your website, but thankfully this is something you can manage easily in Lightroom, but entering a custom crop size.

Lightroom is by far the best way to organize, edit, and process your images.


thoughts on “Qingji ne enderr”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *